Vishay/Dale RWR80N3R01FSB12
RWR80N3R01FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N3R01FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.01 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N3R01FSB12.pdf
Availability of RWR80N3R01FSB12
QUANTITY
RWR80N3R01FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N3R01FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N3R01FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N3R01FSB12
Related LinksRWR80N3, RWR80N3R01FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N3R01FSB12 Details Description
Related parts for RWR80N3R01FSB12
IC REG LDO 4V 0.2A 8SOP datasheet.pdf
RES 0.0 OHM 1/4W JUMP AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 3.5A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 6200UF 200V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf