Vishay/Dale RWR80N3R16FSRSL
RWR80N3R16FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N3R16FSRSL
Brief Description
RES 3.16 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N3R16FSRSL.pdf
Availability of RWR80N3R16FSRSL
QUANTITY
RWR80N3R16FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N3R16FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N3R16FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N3R16FSRSL
Related LinksRWR80N3, RWR80N3R16FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N3R16FSRSL Details Description
Related parts for RWR80N3R16FSRSL
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20DIP datasheet.pdf
IC FET BUS EXCH SWCH 56-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf