Vishay/Dale RWR80N3R65FSRSL
RWR80N3R65FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N3R65FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.65 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N3R65FSRSL.pdf
Availability of RWR80N3R65FSRSL
QUANTITY
RWR80N3R65FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N3R65FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N3R65FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N3R65FSRSL
Related LinksRWR80N3, RWR80N3R65FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N3R65FSRSL Details Description
Related parts for RWR80N3R65FSRSL
Connector Receptacle 55 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CABLE PLUG 2POLE MAGENTA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
1X4 QSFP KIT ASSY BHND BZL,PCI datasheet.pdf
RCPT COVER SHLL SIZE 15 ALUMINUM datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf