Vishay/Dale RWR80N4020FRB12
RWR80N4020FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N4020FRB12
Brief Description
RES 402 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N4020FRB12.pdf
Availability of RWR80N4020FRB12
QUANTITY
RWR80N4020FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N4020FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N4020FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N4020FRB12
Related LinksRWR80N4, RWR80N4020FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N4020FRB12 Details Description
Related parts for RWR80N4020FRB12
PHOTODIODE UV 10.84MM SQ CERAMIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 65MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY SNAP-IN 10A datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCTAL D 20SO datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DC REACTOR 1.5 KW 400V datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONN SCREW SOCKET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf