Vishay/Dale RWR80N40R8BRBSL
RWR80N40R8BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N40R8BRBSL
Brief Description
RES 40.8 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N40R8BRBSL.pdf
Availability of RWR80N40R8BRBSL
QUANTITY
RWR80N40R8BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N40R8BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N40R8BRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N40R8BRBSL
Related LinksRWR80N4, RWR80N40R8BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N40R8BRBSL Details Description
Related parts for RWR80N40R8BRBSL
RES 270 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 8.25 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 125VDC 10A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" 0.50MM 9POS datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf