Vishay/Dale RWR80N4220FSB12
RWR80N4220FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N4220FSB12
Brief Description
RES 422 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N4220FSB12.pdf
Availability of RWR80N4220FSB12
QUANTITY
RWR80N4220FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N4220FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N4220FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)422
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N4220FSB12
Related LinksRWR80N4, RWR80N4220FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N4220FSB12 Details Description
Related parts for RWR80N4220FSB12
IC REG LDO 2.8V/2.6V/2.63V 8DFN datasheet.pdf
IC DAC 12BIT R-R W/BUFF 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 22.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
RES 162 OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf
IC ENHANCED OSCILLATOR 10-PIN datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V THRU HOLE datasheet.pdf