Vishay/Dale RWR80N43R2FSB12
RWR80N43R2FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N43R2FSB12
Brief Description
RES 43.2 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N43R2FSB12.pdf
Availability of RWR80N43R2FSB12
QUANTITY
RWR80N43R2FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N43R2FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N43R2FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N43R2FSB12
Related LinksRWR80N4, RWR80N43R2FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N43R2FSB12 Details Description
Related parts for RWR80N43R2FSB12
CONN HDR DUAL 84POS .100 SRT TIN datasheet.pdf
KWIK STRAP BLACK 3/4" X 5YARDS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 0.5A AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 50.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf