Vishay/Dale RWR80N4R02FSB12
RWR80N4R02FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N4R02FSB12
Brief Description
RES 4.02 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N4R02FSB12.pdf
Availability of RWR80N4R02FSB12
QUANTITY
RWR80N4R02FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N4R02FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N4R02FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.02
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N4R02FSB12
Related LinksRWR80N4, RWR80N4R02FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N4R02FSB12 Details Description
Related parts for RWR80N4R02FSB12
TRIMMER 20K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
FIXED IND 82MH 100MA 67.3 OHM TH datasheet.pdf
DIP CABLE - CDR24S/AE24M/CDR24S datasheet.pdf
CAP CER 33PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN COAX JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
IC PFC CONTROLLER CCM 8DIP datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ CHIME datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf