Vishay/Dale RWR80N4R70DMRSL
RWR80N4R70DMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N4R70DMRSL
Brief Description
RES 4.7 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N4R70DMRSL.pdf
Availability of RWR80N4R70DMRSL
QUANTITY
RWR80N4R70DMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N4R70DMRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N4R70DMRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N4R70DMRSL
Related LinksRWR80N4, RWR80N4R70DMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N4R70DMRSL Details Description
Related parts for RWR80N4R70DMRSL
SENSOR 50PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.25KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
RES 4.64M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 110V datasheet.pdf
BP HSG PIERCE BLOCK LF datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 8.64MM datasheet.pdf