Vishay/Dale RWR80N4R99FMB12
RWR80N4R99FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N4R99FMB12
Brief Description
RES 4.99 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N4R99FMB12.pdf
Availability of RWR80N4R99FMB12
QUANTITY
RWR80N4R99FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N4R99FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N4R99FMB12
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N4R99FMB12
Related LinksRWR80N4, RWR80N4R99FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N4R99FMB12 Details Description
Related parts for RWR80N4R99FMB12
LED ORANGE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SOT23 datasheet.pdf
CONN PLUG 64POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CBL 12POS .5MM JMPR TYPE A .152M datasheet.pdf
RES 4.64 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 15POS SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf