Vishay/Dale RWR80N4R99FRS73
RWR80N4R99FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N4R99FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.99 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N4R99FRS73.pdf
Availability of RWR80N4R99FRS73
QUANTITY
RWR80N4R99FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N4R99FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80N4R99FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N4R99FRS73
Related LinksRWR80N4, RWR80N4R99FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N4R99FRS73 Details Description
Related parts for RWR80N4R99FRS73
FIXED IND 470UH 1.6A 280 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOOTSEAL MPG/MSPF 15/32-32 RED datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 20A TO220AC datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 2.1A CHIPFET datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 180MA 8 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 500MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX AMBER TRANSP 8" datasheet.pdf