Vishay/Dale RWR80N4R99FRS73
RWR80N4R99FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N4R99FRS73
Brief Description
RES 4.99 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N4R99FRS73.pdf
Availability of RWR80N4R99FRS73
QUANTITY
RWR80N4R99FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N4R99FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80N4R99FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N4R99FRS73
Related LinksRWR80N4, RWR80N4R99FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N4R99FRS73 Details Description
Related parts for RWR80N4R99FRS73
CONN PLUG HOUSING 10POS 2.5MM datasheet.pdf
RES 220 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 535MA 700 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 150PF 2KV X7R 1206 datasheet.pdf
DSUB TOP METAL HOOD 37 POLE datasheet.pdf
LENS 7POS RND MED DIFF 10.6MM datasheet.pdf
BERGSTIK II DUAL RA datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 100POS DR LOW datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf