Vishay/Dale RWR80N53R6FSBSL
RWR80N53R6FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N53R6FSBSL
Brief Description
RES 53.6 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N53R6FSBSL.pdf
Availability of RWR80N53R6FSBSL
QUANTITY
RWR80N53R6FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N53R6FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N53R6FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N53R6FSBSL
Related LinksRWR80N5, RWR80N53R6FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N53R6FSBSL Details Description
Related parts for RWR80N53R6FSBSL
LED GREEN 0603 SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 5A D2-PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC SCSI TERMINATOR 16-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf