Vishay/Dale RWR80N54R9FSS73
RWR80N54R9FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N54R9FSS73
Brief Description
RES 54.9 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N54R9FSS73.pdf
Availability of RWR80N54R9FSS73
QUANTITY
RWR80N54R9FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N54R9FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80N54R9FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N54R9FSS73
Related LinksRWR80N5, RWR80N54R9FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N54R9FSS73 Details Description
Related parts for RWR80N54R9FSS73
CAP ALUM 2700UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
EXL DEBURRING WHEEL 8" 9S FIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 7.62MM datasheet.pdf
IC FPGA 267 I/O 484FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf