Vishay/Dale RWR80N5600FRBSL
RWR80N5600FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N5600FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 560 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N5600FRBSL.pdf
Availability of RWR80N5600FRBSL
QUANTITY
RWR80N5600FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N5600FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N5600FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)560
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N5600FRBSL
Related LinksRWR80N5, RWR80N5600FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N5600FRBSL Details Description
Related parts for RWR80N5600FRBSL
FIXED IND 330UH 1.6A 212 MOHM TH datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1.2A (Switch) 10-MLF (3x3) datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 250W datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CAP FILM 7.5UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf