Vishay/Dale RWR80N56R0FRBSL
RWR80N56R0FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N56R0FRBSL
Brief Description
RES 56 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N56R0FRBSL.pdf
Availability of RWR80N56R0FRBSL
QUANTITY
RWR80N56R0FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N56R0FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N56R0FRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N56R0FRBSL
Related LinksRWR80N5, RWR80N56R0FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N56R0FRBSL Details Description
Related parts for RWR80N56R0FRBSL
CONN HEADER 35POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 160MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
25POS CMD TO 25PIN DSUB 18" CBL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 24.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
RFID INLAY PS WET UHF AD-227M5 datasheet.pdf
TV 10C 8#22D 2#8(QUAD) PIN REC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf