Vishay/Dale RWR80N56R2FRBSL
RWR80N56R2FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N56R2FRBSL
Brief Description
RES 56.2 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N56R2FRBSL.pdf
Availability of RWR80N56R2FRBSL
QUANTITY
RWR80N56R2FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N56R2FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N56R2FRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N56R2FRBSL
Related LinksRWR80N5, RWR80N56R2FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N56R2FRBSL Details Description
Related parts for RWR80N56R2FRBSL
IC ENCORE XP MCU FLASH 12K 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 24-26 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC EQUALIZER DUAL CABLE 24WQFN datasheet.pdf
IC LIMITING AMP 1.25GBPS 16QFN datasheet.pdf
CAP CER 560PF 2KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf