Vishay/Dale RWR80N58R5FSRSL
RWR80N58R5FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N58R5FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 58.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N58R5FSRSL.pdf
Availability of RWR80N58R5FSRSL
QUANTITY
RWR80N58R5FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N58R5FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N58R5FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)58.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N58R5FSRSL
Related LinksRWR80N5, RWR80N58R5FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N58R5FSRSL Details Description
Related parts for RWR80N58R5FSRSL
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 3A TO220-5 datasheet.pdf
RCPT FEMALE 5POS RECT FLANGE datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1' 1MM 5POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
COMBO 11W1 F PCB STR G50 HV ZI datasheet.pdf
RES 576K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf