Vishay/Dale RWR80N59R0FSBSL
RWR80N59R0FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N59R0FSBSL
Brief Description
RES 59 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N59R0FSBSL.pdf
Availability of RWR80N59R0FSBSL
QUANTITY
RWR80N59R0FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N59R0FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N59R0FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)59
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N59R0FSBSL
Related LinksRWR80N5, RWR80N59R0FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N59R0FSBSL Details Description
Related parts for RWR80N59R0FSBSL
FIXED IND 150UH 240MA 1.35 OHM datasheet.pdf
RES SMD 1.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
RES 12 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR TRANS TRANSM OPTOSCHMITT datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE SKT datasheet.pdf