Vishay/Dale RWR80N59R0FSS73
RWR80N59R0FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N59R0FSS73
Brief Description
RES 59 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N59R0FSS73.pdf
Availability of RWR80N59R0FSS73
QUANTITY
RWR80N59R0FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N59R0FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80N59R0FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N59R0FSS73
Related LinksRWR80N5, RWR80N59R0FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N59R0FSS73 Details Description
Related parts for RWR80N59R0FSS73
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit datasheet.pdf
CONN HDR 2POS R/A KEY-Y 30GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.53A 34 MOHM TH datasheet.pdf
CABLE CAT6 W/BOOT 3' GREY datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf