Vishay/Dale RWR80N5R62FSRSL
RWR80N5R62FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N5R62FSRSL
Brief Description
RES 5.62 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N5R62FSRSL.pdf
Availability of RWR80N5R62FSRSL
QUANTITY
RWR80N5R62FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N5R62FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N5R62FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N5R62FSRSL
Related LinksRWR80N5, RWR80N5R62FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N5R62FSRSL Details Description
Related parts for RWR80N5R62FSRSL
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf