Vishay/Dale RWR80N60R4FSRSL
RWR80N60R4FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N60R4FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 60.4 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N60R4FSRSL.pdf
Availability of RWR80N60R4FSRSL
QUANTITY
RWR80N60R4FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N60R4FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N60R4FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N60R4FSRSL
Related LinksRWR80N6, RWR80N60R4FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N60R4FSRSL Details Description
Related parts for RWR80N60R4FSRSL
IC OPAMP GP 7.2MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 400A 150VAC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 2.05M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 43NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf