Vishay/Dale RWR80N6810FSS73
RWR80N6810FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N6810FSS73
Brief Description
RES 681 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N6810FSS73.pdf
Availability of RWR80N6810FSS73
QUANTITY
RWR80N6810FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N6810FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80N6810FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)681
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N6810FSS73
Related LinksRWR80N6, RWR80N6810FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N6810FSS73 Details Description
Related parts for RWR80N6810FSS73
FIXED IND 12MH 50MA 29.9 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN FEMALE M8 3POS STR 3M CABLE datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
CONNECTOR - PRESSFIT datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 63V RADIAL datasheet.pdf