Vishay/Dale RWR80N69R8FRB12
RWR80N69R8FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N69R8FRB12
Brief Description
RES 69.8 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N69R8FRB12.pdf
Availability of RWR80N69R8FRB12
QUANTITY
RWR80N69R8FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N69R8FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N69R8FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)69.8
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N69R8FRB12
Related LinksRWR80N6, RWR80N69R8FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N69R8FRB12 Details Description
Related parts for RWR80N69R8FRB12
TVS DIODE 3VWM 8VC SC74-6 datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 250MA 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DUAL 16-BIT BIN CNTRS 20-DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
PROBE W/BANANA PLUG ADAPTER SET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT CABLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf