Vishay/Dale RWR80N6R00FSRSL
RWR80N6R00FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N6R00FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N6R00FSRSL.pdf
Availability of RWR80N6R00FSRSL
QUANTITY
RWR80N6R00FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N6R00FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N6R00FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N6R00FSRSL
Related LinksRWR80N6, RWR80N6R00FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N6R00FSRSL Details Description
Related parts for RWR80N6R00FSRSL
IC ADC 12BIT 100KSPS 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
LED MR16 DAYLIGHT WHITE 4700K datasheet.pdf
RES SMD 4.99 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
LED SUPP CC AC/DC 32V 500MA 7SIP datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.1A SYNC 16MSOP datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 2200 OHM datasheet.pdf