Vishay/Dale RWR80N6R65FRBSL
RWR80N6R65FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N6R65FRBSL
Brief Description
RES 6.65 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N6R65FRBSL.pdf
Availability of RWR80N6R65FRBSL
QUANTITY
RWR80N6R65FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N6R65FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N6R65FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.65
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N6R65FRBSL
Related LinksRWR80N6, RWR80N6R65FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N6R65FRBSL Details Description
Related parts for RWR80N6R65FRBSL
IDC CABLE - MKC34K/MC34M/MCF34K datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 720MA 370 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT CONTACT 22-18AWG GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 910 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR EJECT LATCH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 27POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf