Vishay/Dale RWR80N7500FRBSL
RWR80N7500FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N7500FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N7500FRBSL.pdf
Availability of RWR80N7500FRBSL
QUANTITY
RWR80N7500FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N7500FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N7500FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N7500FRBSL
Related LinksRWR80N7, RWR80N7500FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N7500FRBSL Details Description
Related parts for RWR80N7500FRBSL
ENCODER 9MM SQ RT ANGLE datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.5A SOT223 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 28AWG 500' datasheet.pdf
IPD M12 SHLD 2W DC SPST 2M datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 1.8K OHM 10% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
PT FO 2.0MM OFNR XG LC SC YEL datasheet.pdf