Vishay/Dale RWR80N77R0FSB12
RWR80N77R0FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N77R0FSB12
Brief Description
RES 77 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N77R0FSB12.pdf
Availability of RWR80N77R0FSB12
QUANTITY
RWR80N77R0FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N77R0FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N77R0FSB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)77
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N77R0FSB12
Related LinksRWR80N7, RWR80N77R0FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N77R0FSB12 Details Description
Related parts for RWR80N77R0FSB12
CONVERTER DC/DC 2.5V 58W OUT T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 22 OHM 14DIP datasheet.pdf