Vishay/Dale RWR80N79R0FSB12
RWR80N79R0FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N79R0FSB12
Brief Description
RES 79 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N79R0FSB12.pdf
Availability of RWR80N79R0FSB12
QUANTITY
RWR80N79R0FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N79R0FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N79R0FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)79
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N79R0FSB12
Related LinksRWR80N7, RWR80N79R0FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N79R0FSB12 Details Description
Related parts for RWR80N79R0FSB12
CAP CER 1200PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT363 datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RECEPT 32POS W/SOCKET CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECTIONAL datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 20SSOP datasheet.pdf
STENCIL ROLL EKRA 300/41 MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 1.2A 16QSOP datasheet.pdf
IC OPAMP 4GHZ SGL FET 8MSOP datasheet.pdf