Vishay/Dale RWR80N8060FRB12
RWR80N8060FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N8060FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 806 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N8060FRB12.pdf
Availability of RWR80N8060FRB12
QUANTITY
RWR80N8060FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N8060FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N8060FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N8060FRB12
Related LinksRWR80N8, RWR80N8060FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N8060FRB12 Details Description
Related parts for RWR80N8060FRB12
IC SW DUAL VIDEO BIDIRECT 16-DIP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.90V O-D SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 3W DO204AL datasheet.pdf
CHISEL 30 DEGREE 1.80MM (0.07) datasheet.pdf