Vishay/Dale RWR80N8060FRB12
RWR80N8060FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N8060FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 806 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N8060FRB12.pdf
Availability of RWR80N8060FRB12
QUANTITY
RWR80N8060FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N8060FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N8060FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N8060FRB12
Related LinksRWR80N8, RWR80N8060FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N8060FRB12 Details Description
Related parts for RWR80N8060FRB12
TERM SOLDER TURRET .187" .125"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MODULE WI-FI RCM5650W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
LED ASSY VERT datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 30KHZ SC70-6 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 12V 30W datasheet.pdf
COMPACT CIRCUIT PROTECTOR 1 POLE datasheet.pdf
750UF 50V 30X55.5 105C AXI datasheet.pdf
22000UF 6,3V 18X35MM 105C 3000H datasheet.pdf