Vishay/Dale RWR80N80R0FSB12
RWR80N80R0FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N80R0FSB12
Brief Description
RES 80 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N80R0FSB12.pdf
Availability of RWR80N80R0FSB12
QUANTITY
RWR80N80R0FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N80R0FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N80R0FSB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N80R0FSB12
Related LinksRWR80N8, RWR80N80R0FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N80R0FSB12 Details Description
Related parts for RWR80N80R0FSB12
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES 100.5 OHM 0.3W 0.05% AXIAL datasheet.pdf
DR BTS 58 12 ASY CP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
KIT LCD TOUCH 7" HMI datasheet.pdf