Vishay/Dale RWR80N80R6FSBSL
RWR80N80R6FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N80R6FSBSL
Brief Description
RES 80.6 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N80R6FSBSL.pdf
Availability of RWR80N80R6FSBSL
QUANTITY
RWR80N80R6FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N80R6FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N80R6FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N80R6FSBSL
Related LinksRWR80N8, RWR80N80R6FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N80R6FSBSL Details Description
Related parts for RWR80N80R6FSBSL
CAP CER 2200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
SHAFT 11" FOR DISCONNECT SWITCH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
8300-3 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES 7.15 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5POS FMALE,RA-MALE,RA 1M datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/16"-50' BLACK datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
NOSG,STR,SNSAT,PSA datasheet.pdf
CAP MICA 39PF 5% 4KV SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 90A datasheet.pdf