Vishay/Dale RWR80N82R0FSS73
RWR80N82R0FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N82R0FSS73
Brief Description
RES 82 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N82R0FSS73.pdf
Availability of RWR80N82R0FSS73
QUANTITY
RWR80N82R0FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N82R0FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80N82R0FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N82R0FSS73
Related LinksRWR80N8, RWR80N82R0FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N82R0FSS73 Details Description
Related parts for RWR80N82R0FSS73
RES 4.32K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 18POS .80MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES 380 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 8-HTSOP datasheet.pdf
FIXED IND 200UH 1.97A 140 MOHM datasheet.pdf
IC 4-20MA 2-WIRE TRNSMTR datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT SKT datasheet.pdf