Vishay/Dale RWR80N82R5FRB12
RWR80N82R5FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N82R5FRB12
Brief Description
RES 82.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N82R5FRB12.pdf
Availability of RWR80N82R5FRB12
QUANTITY
RWR80N82R5FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N82R5FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N82R5FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N82R5FRB12
Related LinksRWR80N8, RWR80N82R5FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N82R5FRB12 Details Description
Related parts for RWR80N82R5FRB12
CONN HEADER VERT .100 3POS TIN datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP DUAL 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 20-22AWG GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf