Vishay/Dale RWR80N82R5FSBSL
RWR80N82R5FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N82R5FSBSL
Brief Description
RES 82.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N82R5FSBSL.pdf
Availability of RWR80N82R5FSBSL
QUANTITY
RWR80N82R5FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N82R5FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N82R5FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N82R5FSBSL
Related LinksRWR80N8, RWR80N82R5FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N82R5FSBSL Details Description
Related parts for RWR80N82R5FSBSL
RES SMD 78.7K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
GDT 450V 20KA datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 44POS .100 T/H AU datasheet.pdf
PNEUM POS DETECT N.C. LVR ROLLER datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 750MA 1 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
RES 26.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-9V 1W datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
OSC MEMS 29.4912MHZ CMOS SMD datasheet.pdf