Vishay/Dale RWR80N8450DRBSL
RWR80N8450DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N8450DRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 845 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N8450DRBSL.pdf
Availability of RWR80N8450DRBSL
QUANTITY
RWR80N8450DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N8450DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N8450DRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)845
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N8450DRBSL
Related LinksRWR80N8, RWR80N8450DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N8450DRBSL Details Description
Related parts for RWR80N8450DRBSL
REG SW 15V 1.5A SMD datasheet.pdf
SPLICE AMVAR 600TO 3000 .020BR datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
IC AUDIO AMP datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN 12BIT SER 16QFN datasheet.pdf
ACCY COMMUNICATION UNIT RS485 datasheet.pdf
IC SELCT/MUX QUAD 2-TO-1 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 54COND 24AWG 100' datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf