Vishay/Dale RWR80N8870BRB12
RWR80N8870BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N8870BRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 887 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N8870BRB12.pdf
Availability of RWR80N8870BRB12
QUANTITY
RWR80N8870BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N8870BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N8870BRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)887
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N8870BRB12
Related LinksRWR80N8, RWR80N8870BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N8870BRB12 Details Description
Related parts for RWR80N8870BRB12
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
LAMP A22 SERIES 24VAC/DC LED BLU datasheet.pdf
IC SEPARATOR SYNC W/AFC SOP8 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 8HSOP datasheet.pdf
IC IMAGE SENSOR 25MP 355PGA datasheet.pdf
NEST TRACK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 2POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf