Vishay/Dale RWR80N8980FSB12
RWR80N8980FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N8980FSB12
Brief Description
RES 898 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N8980FSB12.pdf
Availability of RWR80N8980FSB12
QUANTITY
RWR80N8980FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N8980FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N8980FSB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)898
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N8980FSB12
Related LinksRWR80N8, RWR80N8980FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N8980FSB12 Details Description
Related parts for RWR80N8980FSB12
CONN MCX JACK STR 75 OHM PCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 18.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
CSTR,STR,BF,PSA datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 684FCBGA datasheet.pdf
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf