Vishay/Dale RWR80NR100DRB12
RWR80NR100DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80NR100DRB12
Brief Description
RES 0.1 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80NR100DRB12.pdf
Availability of RWR80NR100DRB12
QUANTITY
RWR80NR100DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80NR100DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80NR100DRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80NR100DRB12
Related LinksRWR80NR, RWR80NR100DRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80NR100DRB12 Details Description
Related parts for RWR80NR100DRB12
FIXED IND 22UH 210MA 1.15 OHM datasheet.pdf
HEADER OPEN CUP 2LVL .300 24POS datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 10 OHM 300MA 0201 datasheet.pdf
SNSW 6A+BK 1/4 NONE datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR OCT 20TSSOP datasheet.pdf
KNOB INSTRUM RND BLACK .520"DIA datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% 2910 datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 192KB FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf