Vishay/Dale RWR80NR100DSS73
RWR80NR100DSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80NR100DSS73
Brief Description
RES 0.1 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80NR100DSS73.pdf
Availability of RWR80NR100DSS73
QUANTITY
RWR80NR100DSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80NR100DSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80NR100DSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80NR100DSS73
Related LinksRWR80NR, RWR80NR100DSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80NR100DSS73 Details Description
Related parts for RWR80NR100DSS73
FIXED IND 4.7UH 2.9A 47 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf