Vishay/Dale RWR80NR100FRB12
RWR80NR100FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80NR100FRB12
Brief Description
RES 0.1 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80NR100FRB12.pdf
Availability of RWR80NR100FRB12
QUANTITY
RWR80NR100FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80NR100FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80NR100FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80NR100FRB12
Related LinksRWR80NR, RWR80NR100FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80NR100FRB12 Details Description
Related parts for RWR80NR100FRB12
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 26.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 520MA 660 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 10% 2824 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf