Vishay/Dale RWR80NR100FRS73
RWR80NR100FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80NR100FRS73
Brief Description
RES 0.1 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80NR100FRS73.pdf
Availability of RWR80NR100FRS73
QUANTITY
RWR80NR100FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80NR100FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80NR100FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80NR100FRS73
Related LinksRWR80NR, RWR80NR100FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80NR100FRS73 Details Description
Related parts for RWR80NR100FRS73
RES SMD 158 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.25A 8MSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLK 4POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 22POS datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 35NS 48LCC datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 400MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONN TRB PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
OS-2.9 PLUG TO JACK ADAPTER datasheet.pdf
100UF 16V 9.5X20.5 85C AXI datasheet.pdf