Vishay/Dale RWR80NR152FRB12
RWR80NR152FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80NR152FRB12
Brief Description
RES 0.152 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80NR152FRB12.pdf
Availability of RWR80NR152FRB12
QUANTITY
RWR80NR152FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80NR152FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80NR152FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.152
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80NR152FRB12
Related LinksRWR80NR, RWR80NR152FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80NR152FRB12 Details Description
Related parts for RWR80NR152FRB12
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BERGDTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
R/A REC POWERBLADE datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 9POS 5.08MM R/A BK datasheet.pdf
CONN STACKED SFP+ 2X2 80POS datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
RELEASABLE CABLE TIE, 9.8" LONG, datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 3.6KV 3.15A datasheet.pdf