Vishay/Dale RWR80NR249FRS73
RWR80NR249FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80NR249FRS73
Brief Description
RES 0.249 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80NR249FRS73.pdf
Availability of RWR80NR249FRS73
QUANTITY
RWR80NR249FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80NR249FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80NR249FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.249
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80NR249FRS73
Related LinksRWR80NR, RWR80NR249FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80NR249FRS73 Details Description
Related parts for RWR80NR249FRS73
KIT ELECT TEST FOR FLUKE 80 DMM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 5.36 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
FEL/SIL CARRIER 5X20 IP 40 datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 120WLCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
BOARD EVAL INEMO-M1 DISCOVERY datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 8pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf