Vishay/Dale RWR80NR280FSBSL
RWR80NR280FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80NR280FSBSL
Brief Description
RES 0.28 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80NR280FSBSL.pdf
Availability of RWR80NR280FSBSL
QUANTITY
RWR80NR280FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80NR280FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80NR280FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.28
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80NR280FSBSL
Related LinksRWR80NR, RWR80NR280FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80NR280FSBSL Details Description
Related parts for RWR80NR280FSBSL
IC TRANSCEIVER CAN HI-SPD 8-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FERRITE BEAD 120 OHM 0201 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf