Vishay/Dale RWR80NR332FRS73
RWR80NR332FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80NR332FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.332 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80NR332FRS73.pdf
Availability of RWR80NR332FRS73
QUANTITY
RWR80NR332FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80NR332FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80NR332FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.332
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80NR332FRS73
Related LinksRWR80NR, RWR80NR332FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80NR332FRS73 Details Description
Related parts for RWR80NR332FRS73
CONN 2MM HEADER 250POS STR GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.475K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 120POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf