Vishay/Dale RWR80NR402FRS73
RWR80NR402FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80NR402FRS73
Brief Description
RES 0.402 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80NR402FRS73.pdf
Availability of RWR80NR402FRS73
QUANTITY
RWR80NR402FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80NR402FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80NR402FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.402
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80NR402FRS73
Related LinksRWR80NR, RWR80NR402FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80NR402FRS73 Details Description
Related parts for RWR80NR402FRS73
IC REG LDO 2.5V 1A DPAK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 400mA Backlight 10-DFN (3x3) datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf