Vishay/Dale RWR80NR511FRRSL
RWR80NR511FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80NR511FRRSL
Brief Description
RES 0.511 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80NR511FRRSL.pdf
Availability of RWR80NR511FRRSL
QUANTITY
RWR80NR511FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80NR511FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80NR511FRRSL
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.511
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80NR511FRRSL
Related LinksRWR80NR, RWR80NR511FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80NR511FRRSL Details Description
Related parts for RWR80NR511FRRSL
IC REG MULT CONFIG INV ADJ D2PAK datasheet.pdf
IC MPU Z80 6MHZ 44QFP datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS .8MM SOLDER GOLD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.35GHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONTACT PIN 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SIGN 12"X9" WHITE/RED datasheet.pdf
THYRISTOR 2200V datasheet.pdf