Vishay/Dale RWR80NR511FRRSL
RWR80NR511FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80NR511FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.511 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80NR511FRRSL.pdf
Availability of RWR80NR511FRRSL
QUANTITY
RWR80NR511FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80NR511FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80NR511FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.511
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80NR511FRRSL
Related LinksRWR80NR, RWR80NR511FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80NR511FRRSL Details Description
Related parts for RWR80NR511FRRSL
CONN HEADER 200POS TYPE E VERT datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
CABLE TIE HEAVY DUTY:NYL NATURAL datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
KJB 29C 29#16 PIN RECP datasheet.pdf
SPRING ANCHOR datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf